Czy można stosować escitalopram w ciąży i podczas karmienia piersią?

 

Przewlekła farmakoterapia w okresie ciąży i karmienia piersią jest zawsze kontrowersyjna. Wiele środków farmakologicznych jest niewskazana do stosowania w tym czasie, co wiąże się z dużym ryzykiem negatywnego oddziaływania składników aktywnych na matkę i dziecko. Czy escitalopram może być używany w czasie ciąży i podczas laktacji?

 

Gdzie można znaleźć informacje o stosowaniu escitalopramu podczas ciąży i karmienia piersią?

Najważniejsze informacje dotyczące możliwości stosowania leków, w tym escitalopramu, u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią można znaleźć w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Dokument ten zawiera najistotniejsze kwestie związane z lekiem, m.in. przeciwwskazania, działania niepożądane czy też skutki użycia preparatu w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią.

 

Escitalopram a ciąża

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Escitalopram Aurotvitas) widnieje informacja, że lek nie powinien być stosowany w trakcie ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, w której liczba korzyści przeważa nad potencjalnymi zagrożeniami (np. w grę wchodzi życie matki). Escitalopram oraz inne leki z kategorii SSRI przez kobiety ciężarne, zwłaszcza w III trymestrze, zwiększają ryzyko występowania zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka. Ponadto istnieje szansa rozwoju takich powikłań jak np. bezdech, sinica, napady drgawkowe, zaburzenia prawidłowego napięcia mięśniowego, wahania ciepłoty ciała, zaburzenia snu i zasypiania, ciągły płacz czy hipoglikemia. Powikłania pojawiają się przeważnie natychmiast po porodzie lub po niedługim czasie od jego zakończenia (mniej niż 24 godziny).

Niezalecane jest nagłe odstawienie escitalopramu w okresie ciąży – wówczas powikłania mogą być wynikiem reakcji odstawiennej. Dziecko pacjentki leczonej escitalopramem podczas ciąży powinno zostać poddane obserwacji.

 

Escitalopram a karmienie piersią

Wedle informacji zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego nie zaleca się stosowania escitalopramu u kobiet karmiących piersią. Istnieją przypuszczenia, że lek może przenikać do mleka matki.

 

Bibliografia

Zobacz też:

fluoksetyna.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej