Pytania i odpowiedzi


  • Kiedy escitalopram zaczyna działać?

    Escitalopram, lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych, zaczyna działać po około 2-4 tygodniach regularnego stosowania. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że czas ten może się różnić w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na lek.
    Należy pamiętać, iż w początkowej fazie leczenia może dojść do pogorszenia stanu pacjenta.


  • Jak działa escitalopram?

    Escitalopram jest lekiem z grupy inhibitorów selektywnej zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w szczelinach synaptycznych ośrodkowego układu nerwowego (OUN), czyli substancji odpowiedzialnej za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Wyższy poziom serotoniny poprawia nastrój, zmniejsza lęk i objawy związane z depresją.


  • Z czym nie łączyć escitalopramu?

    Escitalopram nie powinien być łączony z inhibitorami MAO, pimozidem, linezolidem czy też lekami serotonergicznymi (np. tramadol, paroksetyna, fluoksetyna, sertralina). Powoduje to ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, objawiającego się gorączką, drgawkami, dreszczami.


  • Czy escitalopram to bezpieczny lek?

    Escitalopram jest generalnie uważany za bezpieczny lek, ale jak każdy lek, może wywołać pewne skutki uboczne. Możliwe działania niepożądane to m.in. nudności, bezsenność i zmęczenie. Ważne jest, aby pacjenci stosowali ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza i zgłaszali wszelkie niepokojące objawy.


  • Na co działa escitalopram?

    Escitalopram jest lekiem z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), stosowanym w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz lękowych. Działa poprzez zwiększanie poziomu serotoniny, substancji chemicznej w mózgu, która wpływa na nastrój i emocje.


  • Czy można stosować escitalopram u dzieci?

    Escitalopram jest zalecany do stosowania wyłącznie u pacjentów powyżej 18 roku życia. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tej substancji u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zostały jeszcze potwierdzone.


  • Czy można stosować escitalopram u osób starszych?

    Tak, escitalopram można stosować u osób starszych, jednak z zachowaniem ostrożności. Zazwyczaj dawka początkowa powinna wynosić 5 mg na dobę, a maksymalna dawka to 20 mg na dobę. U osób starszych, niewydolność nerek może wpływać na metabolizm leku, dlatego dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie.


  • Czy escitalopram uzależnia?

    Escitalopram, lek stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych i depresji, nie powoduje uzależnienia fizycznego. Jednakże nagłe zaprzestanie leczenia może prowadzić do objawów odstawiennych. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki podczas kończenia leczenia; co powinno się odbywać zgodnie ze schematem ustalonym przez lekarza.


Zobacz też:

fluoksetyna.pl

Najnowsze poradniki: