Escitalopram – dawkowanie

 

Przewlekła farmakoterapia jest nierozerwalnie związana z doborem odpowiednich leków. Produkty lecznicze muszą być właściwe dawkowanie. Optymalna dawka leku, dobrana do aktualnych potrzeb pacjenta, stanowi podstawę dla uzyskania wyznaczonego celu terapeutycznego. Jak wygląda dawkowanie escitalopramu? Czy każdy pacjent powinien dawkować escitalopram tak samo?

 

Jak dawkować escitalopram?

Dawkowanie escitalopramu jest przeważnie dostosowywane indywidualnie dla konkretnego pacjenta. W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Escitalopram Activas) można znaleźć informacje, które pokazują schemat dawkowania leku w konkretnych jednostkach chorobowych. Leki z escitalopramem stosuje się przeważnie raz na dobę wraz z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Escitalopram – dawkowanie w epizodzie ciężkiej depresji

Przeważnie pacjenci otrzymują dawkę 10 mg na dobę, ale ilość ta może zostać zwiększona do maksymalnie 20 mg na dobę. Wielkość dawki dobierana jest zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Dawkowanie escitalopramu w zespole lęku napadowego

W trakcie pierwszego tygodnia farmakoterapii stosuje się dawki rzędu 5 mg dziennie. Po tym czasie dawka zostaje zwiększona do 10 mg dziennie. Jeżeli zachodzi potrzeba, to dobowa dawka może zostać zwiększona do maksymalnie 20 mg.

Jak wygląda dawkowanie escitalopramu przy fobii społecznej?

Wyjściowa dawka terapeutyczna u tej grupy pacjentów wynosi 10 mg na dobę. Wielkość dawki może zostać zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do 20 mg – modyfikacja leczenia następuje zgodnie z potrzebami chorego.

Escitalopram – dawkowanie w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych

Pacjenci borykający się z tego typu nieprawidłowościami rozpoczynają farmakoterapię od dawki 10 mg dziennie. Gdy zaproponowane leczenie nie przynosi rezultatów, to wówczas dawka może ulec zwiększeniu do 20 mg na dobę.

 

Inne rodzaje dawkowania escitalopramu

Leczenie escitalopramem jest niewskazane w przypadku pacjentów poniżej 18 roku życia. Z kolei dawkowanie escitalopramu u seniorów rozpoczyna się od 5 mg na dobę. Jeżeli leczenie nie przynosi wymaganych efektów, to dawka może zostać zwiększona do 10 mg dziennie.

Co warte podkreślenia, pacjenci borykający się z problemami łagodnych lub umiarkowanych zaburzeń czynności nerek nie wymagają specjalnej modyfikacji dawkowania leku. Ostrożność należy zachować u osób z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min (np. ciężką niewydolnością nerek).

Zmodyfikowane dawkowanie dotyczy pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub wykazujących wolne metabolizowanie leków z udziałem izoenzymu CYP2C19. Przez pierwsze 14 dni farmakoterapii wykorzystuje się escitalopram w dawce 5 mg dziennie. Po tym czasie można zwiększyć dobową dawkę leku do 10 mg.

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

fluoksetyna.pl

Najnowsze poradniki: