Interakcje mogą następować wskutek zażywania leku w połączeniu z alkoholem, produktami spożywczymi lub innymi środkami farmakologicznymi. Rezultatem interakcji są rozmaite zmiany związane z metabolizmem lub właściwościami produktu leczniczego. W jakie interakcje wchodzi escitalopram?
Interakcje escitalopramu z pożywieniem
Escitalopram podobnie jak inne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) jest niezalecany do stosowania z zielem dziurawca. Herbaty, napary bądź suplementy diety z tą substancją roślinną przyczyniają się do nasilenia częstości występowania działań niepożądanych, co jest związane z faktem, iż ziele dziurawca wykazuje indukujący wpływ na cytochrom P450.
Escitalopram a interakcje z alkoholem
W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Escitalopram Actavis) widnieje informacja, że połączenie alkoholu i escitalopramu nie wiąże się z występowanie interakcji. Niemniej jednak spożycie alkoholu podczas leczenia środkami psychotropowymi jest niewskazane.
Farmakodynamiczne interakcje escitalopramu z innymi lekami
Głównym przeciwwskazaniem jest terapia skojarzona łącząca escitalopram z inhibitorami monoaminoksydazy. Przeciwwskazanie to dotyczy jednakowo nieselektywnych i nieodwracalnych inhibitorów MAO, odwracalnych i selektywnych inhibitorów MAO-A (moklobemid), odwracalnych i nieselektywnych inhibitorów MAO (linezolid) oraz nieodwracalnych i selektywych inhibitorów MAO-B (selegilina). Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo rozwoju zespołu serotoninowego. Niebezpieczeństwo występowania tego problemu może też nastąpić w przypadku innych produktów leczniczych o właściwościach serotoninergicznym (np. tramadol czy tryptany).
Inne istotne reakcje farmakodynamiczne escitalopramu:
- Escitalopram może oddziaływać na właściwości leków przeciwzakrzepowych.
- Stosowanie NLPZ w trakcie leczenia escitalopramem potęguje ryzyko krwawień.
- Leki z escitalopramem nie mogą być łączone z lekami obniżającymi próg drgawkowy np. bupropion, inne SSRI, tioksanteny.
- Dużą ostrożność należy zachować w trakcie stosowania escitalopramu i podawania preparatów z litem lub tryptofanem.
- Escitalopram nie może być stosowany z lekami przyczyniającymi się do wydłużenia odcinku QT tj. leki antyarytmiczne IA i III, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre antybiotyki i leki przeciwbakteryjne, część leków antyhistaminowych oraz niektóre preparaty przeciwpsychotyczne.
Farmakokinetyczne interakcje escitalopramu z innymi lekami
W Charakterystyce Produktu Leczniczego podano informacje, że escitalopram powinien być ostrożnie stosowany w przypadku leków hamujących izoenzym CYP2C19 – główny izoenzym metabolizujący preparaty z escitalopramem. Do takich preparatów zaliczane są inhibitory pompy protonowej (omeprazol, esomeprazol i lanzoprazol), tiklopidyna oraz fluwoksamina. Za wzrost stężenia escitalopramu może też odpowiadać cymetydyna.
Warto też wspomnieć, że escitalopram może oddziaływać na farmakokinetykę innych leków. Preparat ten jest inhibitorem izoenzymu CYP2D6, co oznacza, że może on prowadzić do wzrostu stężenia leków wykorzystywanych w farmakoterapii niewydolności serca (np. metoprolol), niektórych antydepresantów (np. nortryptylina) i środków antypsychotycznych (np. haloperydol).