Leki psychotropowe mogą w różnorodny sposób oddziaływać na organizm pacjentów borykających się z problemami dotyczącymi nastroju np. zaburzeniami depresyjnymi. W jaki sposób działają produkty lecznicze zawierające w swoim składzie escitalopram? W jakich przypadkach warto go stosować?
Mechanizm działania escitalopramu
Escitalopram to nowatorski lek przeciwdepresyjny, który zaliczany jest do grona wybiórczych (selektywnych) blokerów (inhibitorów) wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Poprzez ograniczenie transportu serotoniny do komórek powoduje zwiększenie jej stężenia w szczelinach synaptycznych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Escitalopram prezentuje wyjątkowo wysokie powinowactwo względem pierwotnego miejsca wiązania serotoniny.
Co warte podkreślenia, escitalopram wykazuje niewielkie lub praktycznie zerowe powinowactwo względem innych receptorów – mowa tu o receptorach:
- opioidowych,
- muskarynowych,
- cholinergicznych,
- histaminowych H1,
- benzodiazepinowych,
- andrenergicznych α1, α2 i β,
- serotoninergicznych 5-HT1A i 5HT2,
- dopaminergicznych DA D1 i DA D2.
Istotną informacją jest to, że escitalopram wykazuje aż 1000 razy mniejsze powinowactwo względem miejsca allosterycznego transportera serotoniny.
Czy escitalopram jest skuteczny?
Skuteczność terapeutyczna leczenia escitalopramem jest uzależniona od dawki leku i poziomu zaawansowania choroby. Escitalopram jest stosowany doustnie w dawkach od 5 do 20 mg, które podaje się pacjentowi raz dziennie. Poprawa kliniczna następuje przeważnie po kilku tygodniach stosowania (od 2 do 4 tygodni) – farmakoterapia może być kontynuowana przez kolejne kilka miesięcy, co pozwala uzyskać maksymalną skuteczność.
Warto wspomnieć, że leczenie escitalopramem należy realizować pod stałą opieką specjalisty. Lek zaleca się odstawiać stopniowo przez co najmniej 2 tygodnie. Powolne i regularne zmniejszanie dawek umożliwia złagodzenie występowania symptomów odstawienia. Pacjent nie może samodzielnie odstawić leku lub zmniejszyć wielkość stosowanej dawki – kwestie te należą do lekarza prowadzącego.