Escitalopram – po jakim czasie obserwuje się poprawę?

 

Efektywność terapeutyczna stosowanego leku jest uzależniona od szeregu czynników m.in. wielkości dawki, stopnia zaawansowania choroby czy indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Jak szybko można zaobserwować poprawę przy leczeniu escitalopramem? Czy skuteczność kliniczna leku jest identyczna dla każdej jednostki chorobowej?

 

Po jakim czasie obserwuje się poprawę wskutek leczenia escitalopramem?

Analizując informacje zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Escitalopram Aurovitas) można zauważyć, że skuteczność terapii jest nierozerwalnie związana ze sposobem dawkowania leku i chorobą, z jaką boryka się pacjent. Dlatego też czas trwania farmakoterapii escitalopramem jest zróżnicowany.

Należy pamiętać, że pozytywny efekt terapeutyczny w terapii lekami z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) uzyskuje się dopiero po pewnym czasie (zazwyczaj około 2 tygodni). Co więcej, w początkowej fazie leczenia może dochodzić do przejściowego pogorszenia stanu pacjenta i nasilenia się objawów choroby.

Escitalopram a epizod ciężkiej depresji

Przeciwdepresyjne działanie escitalopramu następuje między 2. a 4. tygodnie stosowania leku. Gdy objawy choroby depresyjnej ulegają złagodzeniu lub całkowitemu ustąpieniu należy kontynuować leczenie przez minimum 6 miesięcy. W tej grupie pacjentów przeważnie stosuje się dawkę 10 mg na dobę, która może zostać zwiększona do 20 mg.

Escitalopram w leczeniu zespołu lęku napadowego

U pacjentów z lękiem napadowym farmakoterapia rozpoczyna się od 5 mg dziennie (pierwsze 7 dni), a następnie przechodzi się do dawki 10 mg na dobę – maksymalnie 20 mg. Skuteczność leczenia jest odnotowywana po mniej więcej 3 miesiącach stosowania escitalopramu.

Fobia społeczna a escitalopram

W tym przypadku poprawa stanu pacjenta następuje po około 2-4 tygodniach stosowania escitalopramu w dawce 10 mg dziennie. Dawka leku może zostać zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do 20 mg – wszystko jest uzależnione od indywidualnego stanu chorego.

W fobii społecznej leczenie powinno trwać 12 tygodni, co pozwala uzyskać trwałą odpowiedź na farmakoterapię. Długoterminowe leczenie farmakologiczne może okazać się skutecznym sposobem na zapobieganie nawrotom choroby.

Escitalopram w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, czy też tzw. nerwicy natręctw, początkowo stosuje się dawki 10 mg dziennie, ale mogą zostać zwiększone do 20 mg na dobę. Choroba ta ma charakter przewlekły, co oznacza, że farmakoterapia musi trwać do momentu uzyskania całkowitej pewności o braku objawów choroby.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

fluoksetyna.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej