Jakie działania niepożądane mogą towarzyszyć terapii escitalopramem?

 

Stosowanie środków farmakologicznych nie tylko wspomaga zwalczanie objawów i przyczyn choroby. Przewlekła farmakoterapia często idzie w parze z występowaniem rozmaitych działań niepożądanych. Czy leczenie escitalopramem wywołuje skutki uboczne? Jakie są najczęstsze działania niepożądane spowodowane stosowaniem escitalopramu?

 

Escitalopram a działania niepożądane

Leki psychotropowe to grupa środków farmakologicznych, które niezwykle często przyczyniają się do występowania rozmaitych działań niepożądanych. Wiele skutków ubocznych pojawia się w trakcie pierwszych tygodni farmakoterapii, co wiąże się z koniecznością adaptacji organizmu na działanie leku. Intensywność i częstość występowania maleje wraz z upływem czasu leczenia farmakologicznego.

W trakcie leczenia escitalopramem mogą wystąpić takie działania niepożądane jak:

  • Bardzo częste: ból głowy, nudności
  • Częste: wzrost masy ciała, zwiększenie lub zmniejszenie łaknienia, niepokój i nerwowość, spadek libido, anorgazmia u kobiet, zaburzenia snu (naprzemienna senność i bezsenność), parestezje, zawroty głowy, drżenie, zapalenie zatok, nasilenie potliwości, wzmożone ziewanie, zaparcia, suchość jamy ustnej, wymioty, biegunka, zmiany zapalne stawów i mięśni, impotencja i zaburzenia ejakulacji u mężczyzn, gorączka, zmęczenie
  • Niezbyt częste: obrzęk, krwotok maciczny i miesiączkowy u kobiet, zaburzenia dermalne (wysypka, łysienie, pokrzywka, rumień), krwawienie z przewodu pokarmowego lub odbytu, krwawienie z nosa, szumy uszne, tachykardia, zaburzenie widzenia, mydriaza, zaburzenia snu, omdlenia, problemy ze smakiem, spadek masy ciała, nerwowość, poczucie dezorientacji, bruksizm, napady paniki, agitacja.
  • Rzadkie: reakcje anafilaktyczne, halucynacje, zwiększona agresja, depersonalizacja, bradykardia, zespół serotoninowy.

W Charakterystyce Produktu Leczniczego z escitalopramem (Escitalopram Aurovitas) widnieje informacja, że preparat nie oddziałuje na sprawność intelektualną i psychomotoryczną chorego. Niemniej jednak lek może w pewnym stopniu oddziaływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, co wynika z faktu, że leki psychoaktywne oddziałują na sprawność i zdolność do osądu.

Działania niepożądane o charakterze zespołu odstawiennego następują wskutek przerwania terapii lub nieumiejętnego (zbyt szybkiego) odstawienia leku. Dlatego też proces odstawiania escitalopramum następuje pod nadzorem lekarza prowadzącego i zgodnie z jego zaleceniami.

 

Bibliografia

 

Zobacz też:

fluoksetyna.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej