W jaki sposób należy odstawiać escitalopram?

 

Długoterminowe leczenie farmakologiczne często nie może zostać przerwane w sposób nagły. W większości przypadków niezbędne jest rozpoczęcie stopniowego odstawiania leku. Czy w przypadku escitalopramu zalecane jest takie postępowanie? W jaki sposób skutecznie i bezpiecznie odstawić escitalopram?

 

Jak wygląda odstawienie escitalopramu?

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Escitalopram Actavis) widnieje wyraźna informacja, że nagłe przerwanie leczenia jest niewskazane. Po podjęciu przez lekarza decyzji o zakończeniu farmakoterapii escitalopramem należy rozpocząć stopniowe zmniejszanie dawki leku, przez co najmniej 1-2 tygodnie. Dawka jest zmniejszana do momentu całkowitego odstawienia leku.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że objawy występujące w trakcie zmniejszania dawki mogą utrzymywać się także po odstawieniu preparatu. Wówczas należy rozważyć opcję ponownego przepisania i wdrożenia leku, przeważnie w dotychczasowej dawce terapeutycznej. Wtedy lekarz może ponownie przystąpić do odstawiania leku, ale zmienić sposób zmniejszania dawki np. wydłużyć wspomniany czas o kilka dodatkowych tygodni.

Prawidłowe odstawienie leku wiąże się z brakiem wszelkich niedogodności i działań niepożądanych, które charakteryzują zespół odstawienny.

 

Skutki nagłego przerwania escitalopramu

Powodem, dla którego nie należy nagle przerywać farmakoterapii escitalopramem, podobnie zresztą, jak i innymi lekami psychotropowymi, jest duże ryzyko występowania objawów odstawiennych. Symptomy te pojawiają się także w przypadkach nieplanowanej (np. przypadkowej) zmiany dawkowania. Do objawów odstawienia należą m.in. pobudzenie lub lęk, nudności i wymioty, drżenie, biegunka, palpitacje, zaburzenia czucia (np. parestezje), problemy ze snem, chwiejność emocjonalna, zawroty głowy, drażliwość, pocenie się czy problemy z widzeniem.

Choć u większości pacjentów objawy odstawienia utrzymują się do 2 tygodni, to jednak u niektórych mogą trwać przez kilka kolejnych miesięcy. Objawy najczęściej pojawiają się w trakcie pierwszych dni od momentu przerwania leczenia. Poziom ich intensywności waha się od łagodnego do umiarkowanego.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

fluoksetyna.pl

Najnowsze poradniki: